İYİ HİSSET

22 Eylül 2023

Sonbaharda Kendinize Meydan Okumaya Ne Dersiniz?

Sürekli konfor alanınızda mısınız? Yeni bir şeyler denemekten kaçıyor musunuz? Daha iyisini yapabileceğinizi bildiğiniz halde alıştığınız düzenin dışına çıkmakta zorlanıyor musunuz? Ya da kişisel gelişiminize yatırım yapmak istediğiniz halde bir türlü ihtiyacınız olan motivasyonu bulamıyor musunuz? Eğer öyleyse, bu yazı ilham kaynağınız olabilir. Kavurucu sıcaklarla geçen bir yaz mevsimini geride bırakmış ve sonbaharı kucaklamışken, gelin değişimin ve dönüşümün zamanı eylül ayını kendinize meydan okuyarak geçirin ve kışa, hatta yeni yıla bambaşka biri olarak girin. Hazırsanız işte bu eylül ayında hemen başlatabileceğiniz harika değişimler:

Yapabileceğinize inanın ve kendinize güvenin

İlk adım, kendinize güvenmek ve yapabileceğinize inanmak. Sürecin size getireceklerinden korkmayın ve ilk adımı atın. Neyi yapmak istiyorsanız, kendinize hangi konuda meydan okumayı düşünüyorsanız ya da hangi konuda bir türlü ilk adımı atamıyorsanız onunla başlayın ve kendinizden bir an bile şüphe duymayın. Çevreden yükselen ‘yapamazsın’ seslerine aldırış etmeyin, başkalarının motivasyonunuza gölge düşürmesine izin vermeyin. Sadece inanın ve başlayın.

Beslenmenize dikkat edin

Sağlıklı beslenmeyi tek seferlik eylemler halinde yapmayı değil, yaşam tarzınız haline getirmeyi istiyorsanız ama bunu bir türlü yapamıyorsanız bugüne kadarki tüm başarısız denemelerinizi unutun ve şimdiye odaklanın. İlk iş olarak pek çok kronik hastalığa zemin hazırlayan, anlık olarak enerji veriyor gibi hissettirse de sonrasında daha büyük bir enerji düşüşüne ve yorgunluk hissine neden olan rafine şekeri azaltmakla başlayabilirsiniz. Dilerseniz önce azaltabilir, sonra beslenmenizden tamamen çıkarmayı deneyebilirsiniz. Eğer birden tamamen bırakma düşüncesi sizi endişeye sokuyorsa günlük, haftalık veya aylık planlar yaparak başlayın.

Örneğin, bugün rafine şekersiz besleneceğim, bu hafta rafine şeker içeren gıdaları öğünlerimden çıkartacağım ya da paketli gıdaları satın almayı bu ay bırakacağım gibi kendinize küçük hatırlatmalar yapabilirsiniz. Bu sırada daha fazla taze gıdayı, yani mevsimindeki meyve ve sebzeleri öğünlerinize ekleyebilir, daha fazla su tüketmeye özen gösterebilir, ihtiyacınız olan takviyeleri almaya başlayabilirsiniz. Kendinizi beslemeye içeriden başladıkça, dışarıdan beslemenizin çok daha kolay bir hale geldiğini fark edeceksiniz.

Her gün hareket edin

Tıpkı sağlıklı beslenme alışkanlıkları gibi düzenli egzersiz yapmayı da birkaç kez deneyip başarısız olduğunuzu düşünerek bırakmış olabilirsiniz. Ancak, hareket seviyenizi artırmak da bir kerelik olmamalı; yaşam tarzı haline dönüşmüş olmalı. Bu yüzden adımlarınızın ne kadar küçük olduğu ya da daha önce kaç kez deneyip başaramadığınız hiç önemli değil, yine, yeniden, bulunduğunuz yerden başlayabilirsiniz. Küçük hedeflerle yola koyulabilirsiniz.

Örneğin, bugün 4000 adım atacağım, bu hafta en az 2 kez spor salonuna gideceğim, sabahları erken kalkıp 15 dakika açık havada koşacağım gibi kısa süreli ve net hedeflerle başlayabilirsiniz. Eğer ideal kilonuzda değilseniz, olmak istediğiniz kilo için de bir hedef belirleyebilirsiniz, bunun için bir beslenme ve spor uzmanından da danışmanlık alabilir, hem beslenme hem de spor programı için size en uygun yaklaşımı oluşturabilirsiniz.

Stres yönetimini öğrenin

Stres, ne yazık ki modern çağımızın kaçınılmazı ve gün içinde pek çok kez stres yaratan durumlarla karşılaşabiliyoruz. Dahası stres faktörlerini tamamen ortadan kaldırabilmenin etkili ve kesin bir yolu yok. Dolayısıyla kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri stresi nasıl yönetebileceğinizi öğrenmek. Bunun için farklı yaklaşımlardan faydalanabilirsiniz. Güne 5 dakikalık kısa bir meditasyonla başlayabilir, gün ortasında mindfulness pratiklerini uygulayabilir, kendinizi uykuya hazırlarken birkaç dakika nefes egzersizi yapabilirsiniz.

Ayrıca, stres tetikleyicilerinizi fark ettiğinizde mola verebilir, bulunduğunuz ortamdan kısa süreliğine de olsa uzaklaşabilir, sakinleştirici bir müzik dinleyebilir, temiz hava almak için bahçeye ya da balkona çıkabilirsiniz. Yoga ve Tai Chi gibi beden-zihin bütünlüğüne odaklanan egzersizleri de deneyebilir, stresle başa çıkmanıza en çok yardımcı olduğunu hissettiğiniz pratikleri günlük rutinlerinize ekleyebilirsiniz.

Başkalarına daha az, kendinize daha çok odaklanın

Bazen bilinçli bazense farkında olmadan başkalarının başarılarına, hayatlarına, yaşayış tarzlarına kendinizden daha fazla odaklanıyor olabilir misiniz? Eğer öyleyse enerjinizi ve vaktinizi yanlış yerlerde harcıyor olabilirsiniz. “Bugün yalnızca kendime odaklanacağım, bugün kendi mutluluğum için çalışacağım, bugün kendimi önceliklendireceğim.” gibi mantralar ile kendinize hatırlatmalarda bulunabilirsiniz.

Öte yandan, yine tüm dikkatinizi kendi yaşantınıza verebilmek için “sahip olduklarım için şanslıyım, elimdekilerin kıymetini biliyorum, başarılarımın farkındayım ve kendimi kutluyorum” gibi olumlamaları da her gün tekrar edebilirsiniz.

Yazmaya başlayın

Yazmanın iyileştirici gücünü henüz keşfetmediyseniz, değişimin ve dönüşümün ayı eylül gelip çatmışken siz de içsel dönüşümünüzü başlatmak için yazmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Ne yazacağınız konusunda fazla düşünmenize de gerek yok, her gün yazmak için zaman ayırın yeter. İster sabah ister gün içinde veya gün sonunda günlük notlarınızı tuttuğunuzdan ayrı bir deftere düşüncelerinizi aktarabilir, şükrettiklerinizin listesini yapabilir, hayalini kurduğunuz hayatı en ince detaylarıyla betimleyen bir yazı yazabilirsiniz.

Sadece kalemi elinize alın, göreceksiniz ki yazacağınız onca şey içinizde bir yerlerde dışarıya aktarılmayı bekliyor. Sözcüklerin kaleminizden nasıl hızla akıp gittiğini görünce çok şaşıracaksınız ama ‘iyi ki yazmaya başlamışım’ diyeceksiniz, emin olun!

Geçmişe değil bugüne odaklanın

Affedin; hem kendinizi hem başkalarını, pişmanlıklarınızı, keşkelerinizi geride bırakın. Odağınızı geçmişin gölgesinden kurtarın ve bugüne getirin, çünkü ancak bugüne odaklanarak bir şeyleri değiştirebilir, istediğiniz yaşamı inşa edebilirsiniz. İlerlemeye devam etmek ve kendinizin en iyi versiyonuna ulaşmak için geçmişe takılıp kalmaktan kendinizi kurtarmalısınız. Her gün ‘Bugün yalnızca bugüne odaklanacağım.” ya da “Geçmişin gölgesinden özgürleşiyorum.” gibi hatırlatmaları kendinize söyleyebilirsiniz. Bu sayede gerçekten elinizde olan, değiştirebileceklerinizi, iyileştirebileceklerinizi görebilir, kişisel gelişiminize olmasını istediğiniz yatırımı yapabilirsiniz.

Siz de bu sonbaharı kendiniz için daha iyi bir yaşam tarzı oluşturarak geçirmek istiyorsanız, hiç vakit kaybetmeden harekete geçebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Reservation Background