İYİ HİSSET

21 Aralık 2023

Biten Yılın Değerlendirmesini Yapmanıza Ve Yeni Yıl İçin Hedefler Belirlemenize Yardımcı Olacak İpuçları

Bir yılın bitmesine çok az zaman kaldı… Acısıyla tatlısıyla geçen 2023 yılına veda etmeye hazırlanırken, geleceğe de umut dolu bir merhaba demek istiyorsanız, bu dönemi çok iyi değerlendirebilirsiniz! Yeni yıl, eskileri geride bırakmanın ve yepyeni başlangıçlara doğru yelken açmanın en güzel fırsatı. Şimdi, geçmişin bıraktığı izleri değerlendirme ve geleceğe dair yeni hayaller kurma, hedefler belirleme zamanı! Hazırsanız, biten yılın değerlendirmesini yapmanıza ve 2024 yılı için yeni hedefler koymanıza yardımcı olacak ipuçları:

Geçen yıl koyduğunuz hedefleri gözden geçirin

Bu yılın başında koyduğunuz hedeflere bir göz atın. Kaçına ulaştınız, kaçına ulaşamadınız ya da kaçından vazgeçtiniz? Gerçekleştiremediğiniz hedeflerin ardındaki nedenleri anlamaya çalışın, neyi daha iyi yapabilirdiniz ya da nasıl daha ulaşılabilir hedefler koyabilirdiniz, bunları düşünün. Hedeflerinize ulaşamama ya da bazılarından vazgeçme sebepleriniz içsel mi yoksa çevresel faktörlerden mi kaynaklanıyor, derinlemesine irdeleyin. Geçmiş, size gelecek hedefleriniz için ışık tutabilir. O yüzden biten yılın muhasebesini iyi yapın, bu sayede bir sonraki yıl için hedeflerinizi nokta atışı belirleyebilirsiniz.

Başarılarınızı kutlayın

Belki bazı hedeflerinize ulaşamamış olabilirsiniz, ancak muhtemelen büyük-küçük pek çok başarı elde ettiniz. Peki, tüm bunları hakkıyla kutladınız mı? Yoksa başaramadıklarınız, başardıklarınızı gölgede mi bıraktı? Eğer elde edemediklerinize, ulaşamadıklarınıza odaklanıp başardıklarınızı göz ardı ettiyseniz, bu kendinize yaptığınız en büyük haksızlıklardan biri olabilir. Geçmişi değerlendirirken, sadece başarısızlıklarınızı değil, başarılarınızı da yer verin. Ve büyük-küçük elde ettiğiniz tüm zaferler için kendinizi kutlayın! Bunu yaparak gelecek yıl için de motive olabilirsiniz.

İlişkilerinizi gözden geçirin

Bu yıl ilişkileriniz nasıldı? Her şey yolunda mıydı, etrafınızdaki herkesle ilişkiniz olması gerektiği gibi miydi? Yoksa size zarar veren toksik ilişkilerin içerisinde kendinizi sık sık buldunuz mu? Yaşam yolcuğunda yalnızca kişisel başarılarımız, hedeflerimiz yer almıyor, ilişkilerimiz de kritik öneme sahip. Dolayısıyla ilerlemek, yeni başlangıçlar yapmak için ilişkilerinizi de gözden geçirmeli, size iyi gelmeyen toksik ilişkilerinize veda etmeli, onları yeni yıla taşımamalısınız.

Size iyi gelmeyen her şeye veda edin

Tıpkı ilişkileriniz gibi size iyi gelmeyen alışkanlıklarınıza, düşüncelerinize de biten yılla birlikte veda etmelisiniz. Sınırlayıcı inançlarınızı, size zarar veren alışkanlıklarınızı, iyi hissettirmeyen düşünce kalıplarınızı, hatta söylemlerinizi bile terk edin. Çevrenizi, yaşamınızı ve hatta dünyayı bile iyileştirmek için kendinizden başlayabilirsiniz. Etrafınızı size iyi gelen insanlarla çevreleyin, kötü alışkanlıklarınızı terk edin, sizi geride tutan düşünce yapılarınızı dönüştürün. Yeni yıla fiziksel, ruhsal, zihinsel tüm yüklerinizden arınarak girmek için hazırlanın. İyi yaşam alışkanlıklarından oluşan yepyeni bir rutin inşa ederek kendinize yeni yılda bu rutine sadık kalmak için söz verin.

Yeni hedeflerinizi belirleyin

Geçmişi değerlendirdikten, bütün bir yılın muhasebesini tuttuktan, size iyi gelmeyen herkesi/ her şeyi geride bıraktıktan sonra sıra yeni hedefler koymakta. Gelecek yıl nelere ulaşmak istediğinizi, hayatınızın hangi alanlarında neleri başarmak istediğinizi düşünün. Hedeflerinizi belirlerken, kısa-orta-uzun vadeli hedefler olarak ayrım yapın, ulaşılabilir ve ölçülebilir hedefler koyun. Aksi halde büyük bir boşlukta ilerliyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz. Hedeflerinizi SMART (Specific-Belirli, Measurable-Ölçülebilir, Achievable-Ulaşılabilir, Relevant-İlgili ve Time Bound-Zaman Sınırlı) olacak şekilde formüle edin.

Vizyon panosu hazırlayın

Vizyon panosu, hedeflerinize ulaşmanızı, isteklerinizi hayatınıza çekmenizi sağlayacak en etkili tekniklerden biri. Ulaşmak istediğiniz, yeni yılda yapmak istediğiniz her şeyi vizyon panosu üzerinde görselleştirerek motivasyonunuzu artırabilir, hedeflerinizi her zaman göz önünde tutarak onlar için çalışmaya devam edebilirsiniz.

Değişimden korkmayın

Değişim, çoğu zaman sancılı bir süreç olabilir, çünkü insanın alıştığı yaşam tarzından, yıllarca taşıdığı düşüncelerden, paydaşı olduğu ilişkilerden vazgeçmesi kolay değil. Ancak, yeni yıldan ilham alarak ‘yeni’ bir şeyler yapmak, yeni hedeflere ulaşmak, yeni başlangıçlara doğru yelken açmak için değişimden, değişmekten, değiştirmekten korkmamak gerek. Değişimi kucaklamaya hazır olun, görecekseniz her şey çok daha iyi olabilir…

Son olarak, yeniliklere açık olun ve karşınıza çıkan fırsatları iyi değerlendirin. Farklı ortamlara girmek, yeni insanlar tanımak, daha önce hiç yapmadığınız deneyimleri keşfetmek, size bu yolda hem ilham verebilir hem de yeni fırsatların karşınıza çıkma olasılığını artırabilir. Ama her şeyden önce kendinizi ‘çok’ sevmeyi ve her zaman olumlu düşünmeyi ihmal etmeyin…

Şahane bir yıl geçirmeniz dileğiyle!

Benzer Yazılar

Reservation Background