İYİ HİSSET

21 Ekim 2022

Masaj Rehberi: Farklı Masaj Teknikleri ile Size Uygun Olanı Keşfedin!

Sevdiğiniz birine masaj yapmak ya da çok ihtiyaç duyduğunuz için kendinize bir masaj seansı ayırtmak istiyor olabilirsiniz. Her iki durumda da SPA menülerinde, karşınıza birkaç farklı seçenek çıkacak ve muhtemelen bunların ne anlama geldiklerini tam olarak anlayamayacaksınız. Stres yapmayın! Masaj rehberimiz sayesinde hem en popüler masaj türlerini hem de size hangisinin hitap edeceğini kolayca keşfedebilirsiniz.

İsveç Masajı

Listemizdeki en popüler masaj türü olan İsveç masajı, vücuttaki gerginliği azaltmak, kan dolaşımını iyileştirmek ve ruh halini dengelemek için çeşitli tekniklere dayanır. Ayrıca diğer masaj türlerine kıyasla daha nazik bir seçenek olduğu için uygulama sırasında rahatsızlık duymaktan endişe etmenize de gerek yoktur (Uygulayıcı herhangi bir cilt tahrişini önlemek için masaj sırasında yağ kullanacaktır). Bu masaj türü yumuşak, uzun, yoğurma vuruşlarının yanı sıra, kasların en üst katmanlarında hafif ve ritmik vuruşları içerir. Bunlar aynı zamanda eklemlerin hareketleriyle birleştirilir. İsveç masaj terapisi, kas gerginliğini azaltarak vücudunuzda hem rahatlatıcı hem de enerji verici bir etki gösterebilir, hatta olası bir yaralanmadan sonra iyileştirici bile olabilir.

Sıcak Taş Masajı

Bu orta basınçlı masaj terapisi, kan dolaşımını iyileştirmek ve ağrıyı hafifletmek amacıyla İsveç masaj tekniklerini, ısıtılmış volkanik taşların kullanımıyla birleştirir. Uygulayıcıya bağlı olarak bu masaj hem sıcak hem de soğuk taşları içerebilir -ikincisi iltihabı azaltmak ve cildi yatıştırmak için kullanılır. Elbette sıcaklıkla ilgili endişe etmenize gerek yoktur, taşların sıcaklığı hiçbir zaman ağrıya veya cilt hasarına neden olacak kadar yüksek değildir. Diğer masaj türleri gibi, sıcak taş masajı da ağrıyı azaltmak, kas gerginliğini hafifletmek ve genel bir his uyandırmak için tasarlanmıştır.

Derin Doku Masajı

Derin doku masajı, yukarıda açıkladığımız her iki tekniğe de benzer vuruşlar kullanması nedeniyle İsveç masajıyla biraz örtüşür. Bununla birlikte, tahmin edeceğiniz gibi, kas dokusunun iç katmanlarını hedeflediği için İsveç masajına kıyasla çok daha fazla basınç uygulamayı içerir. Derin doku masajı deneyimi diğer tekniklere kıyasla tipik olarak daha az rahatlatıcıdır, bu nedenle masaj konusunda biraz rahatsızlıkla başa çıkabilen insanlar için uygundur diyebiliriz. Yine de The Scientific World Journal'da yayınlanan 2014 tarihli bir araştırmaya göre, bu masaj türünün potansiyel getirisi, kas gerginliğinde bir azalma ve kronik ağrıdan muzdarip olanlar için önemli ölçüde rahatlamadır.

Shiatsu Masajı

Geleneksel bir Japon masajı olan Shiatsu, vücuttaki gerilimi azaltmak ve kan akışını iyileştirmek amacıyla belirli bölgelere, nispeten derin basınç uygulamak için parmakları, başparmakları, avuçları ve bazen dirsekleri kullanmayı içerir. Bu masaj tekniği Qi'nizi (yani enerji akışını) düzenlemek için Doğu akupresür ilkelerine dayanır ve Tokyo'daki St. Luke's General Hospital'da yapılan bir araştırmaya göre, bel ağrısını hafifletmek gibi çok çeşitli sağlık yararlarına sahiptir. Bununla birlikte Shiatsu'nun faydaları üzerine yeterince bilimsel araştırma olmadığını belirtelim. Uygulama sırasında biraz canınız acısa da eğer sağlıklı biriyseniz; yani masaj yaptırmaya engel bir sağlık koşulunuz yoksa denemekten kesinlikle zarar gelmez.

Refleksoloji

Refleksoloji eller, ayaklar ve kulaklardaki belirli basınç noktalarının vücuttaki diğer organlara karşılık geldiğine dair geleneksel Çin inancı etrafında şekillenen bir masaj türüdür. Bir refleksoloji masajı sırasında, çeşitli sağlık yararları elde etmek için bu noktalara basınç uygulanır. Bununla birlikte, iddia edilen faydaların çok azı bilimsel olarak desteklenmektedir ve söz konusu ciddi sağlık sorunları olduğunda, refleksoloji kabul edilen bir tıp şekli değildir. Yine de, tıpkı yukarıda da açıkladığımız gibi bir refleksoloji masaj seansı da oldukça risksizdir. Çünkü özünde sadece özel bir tür ayak masajıdır. Dolayısıyla stres ve kaygıyı hafifletmenin etkili bir yolu olabilir.

Thai masajı

Thai masajı yoga benzeri vücut pozisyonlarını, masaj teknikleriyle birleştirmesi bakımından diğerler masaj türlerine kıyasla oldukça farklıdır. Bu masaj türü, vücudun belirli bölgelerine uygulanan baskıya ek olarak, esneme ve hareket içeren daha interaktif bir masaj deneyimi vadeder. Thai masajının bir başka benzersiz özelliği de, terapistin, söz konusu basıncı sadece elleriyle değil, genellikle dirseklerini, ön kollarını ve hatta ayaklarını kullanarak uygulamasıdır. Sonuç olarak Thai masajının farklı ve daha aktif bir masaj deneyimi olduğunu söyleyebiliriz. Eğer buna hazırsanız kesinlikle masajın sonunda mutlu olacaksınız. Araştırmalar, Thai masajının sırt ağrısını azaltmaya, eklem hareketliliğini artırmaya ve baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Aromaterapi Masajı

Aromaterapi masajı derin doku, İsveç veya başka bir masaj terapisi seansı sırasında uçucu yağların kullanılmasını içeren bir varyasyon olduğu için aslında bir masaj türü sayılmaz. Aromaterapi masajı sırasında, uçucu yağlar doğrudan cilde uygulanabilir veya basitçe havaya dağılabilir -her iki durumda da, bu yağlar gevşeme sağlamak, ruh halini iyileştirmek ve ağrı yönetimi sağlamak amacıyla kullanılır. Bu iddiaları destekleyecek çok az bilimsel araştırma olsa da aromaterapi mesajı son derece güvenlidir ve inkar edilemeyecek derecede güzel kokan bir masaj türüdür.

Önemli not: Aromaterapi masajının riskleri az olsa da bazı uçucu yağların hamilelik sırasında kullanılması risklidir, bu nedenle hamileyseniz bir aromaterapi seansına yer ayırtmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Lenfatik Drenaj Masajı

Lenfatik drenaj masajı, vücudunuzdaki lenf sıvılarının dolaşımını artırmaya yardımcı olmak için tasarlanan ve dokularınıza yapılan nazik bir masajdır. Lenf, vücudunuzda lenf damarlarında hareket eden protein açısından zengin bir sıvıdır. Bakteri, virüs gibi atık şeyleri toplar ve onları lenf düğümlerinize taşır. Lenf düğümleriniz daha sonra yabancı maddeleri vücudunuzdan çıkarmak için sıvıyı filtreler. Bu masaj türü genellikle sisteminizdeki lenf hareketini artırmak için cilt boyunca hafif, uzun vuruşlar ve hafif basınçla yapılır.

Bonus: Unutulmaz bir masaj deneyimi için Richmond Nua’ya davetlisiniz!

Bedensel ve ruhsal ahenginizi yakalamak için unutulmaz bir masaj deneyimiyle kişisel bir yolcuğa çıkmaya ne dersiniz?

Sapanca’da, İstanbul'a sadece kısa bir sürüş mesafesindeki Richmond Nua’da kendinizi alanında uzman terapistlerimizin ellerine teslim edin. Nua'ya özel masajlar, yüz bakımları, vücut sağlığı, banyo terapileri olmak üzere beş farklı bölümden oluşan, farklı ihtiyaçlar düşünülerek hazırlanmış Spa Menü’müzden kendinize en uygun olanı seçerek Sapanca Gölü’nün eşsiz atmosferinde tazelenmenin keyfini çıkartın. Organik Aromaterapi Masajı’ndan derin baskı, sıcak havlu ve aromaterapi tekniklerinin kullanıldığı Richmond Nua Wellness Spa’ya özel bir masaj olan Nua Signature’a zengin masaj seçeneklerinden ihtiyacınıza en uygun olanı tercih edebilir, kendinize şımartıcı bir bakım sunabilirsiniz.

Detaylı bilgi için buraya tıklayın!

Benzer Yazılar

Reservation Background