İYİ HİSSET

1 Eylül 2023

Sonbahar Ekinoksunun Enerjisi İle Kendinize Dönün Ve Dengelenin

Eylül…Yeni başlangıçlar dendiğinde muhtemelen en az ocak ayı kadar akıllara düşen, sonbaharın en güzel ayı. Kavurucu sıcakların yerini hafif hafif esen rüzgarların aldığı, doğanın rengarenk bir hale büründüğü; yeşilin turuncuyla, sarının kızılla buluştuğu, doğanın dengesini ararken bizi de dengeye davet ettiği o güzel ay…

Sonbahar ekinoksunu da içinde barındıran; gece ile gündüzün eşitlendiği 23 Eylül’e ev sahipliği yapan bu güzel ay, yeni başlangıçlar yapmak ve dengeyi bulmak için harika bir fırsat! Sonbahar ekinoksu ile yaşamınıza dengeyi davet etmeyi hazırsanız, size hem bu güzel ayı hem de bu güzel mevsimi karşılarken eşlik edecek ilham verici önerilerimiz var.

Sonbahar ekinoksu, her yıl eylül ayında gerçekleşiyor. Ekinoks kelimesi; Latince "aequus" (eşit) ve "nox" (gece) kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. 23 Eylül’de olan sonbahar ekinoksunda güneş ışıkları Ekvator'a dik bir şekilde geliyor ve gece ile gündüzün uzunluğu eşitleniyor. Bu gün, birçok kültürde farklı şekillerde değerlendiriliyor ve önemli kabul ediliyor. Bunun nedeni bu özel günün mevsimsel geçişin işareti olması, birçok gelenekte dengenin sembolü kabul edilmesi ve aynı zamanda bazı inanışlarda bereket tanrılarına adanmış olması. Siz de bu anlamlı günde kendi dengenizi bulmak, içsel dönüşümünüzü başlatmak istiyorsanız işte size ekinoksa özel öneriler:

Dengeyi yakalayın

Sonbahar ekinoksunun ‘dengeli’ enerjisinden ilham alın. Yaşamda her şeyin zıttı ile var olduğunu ama bu zıtlığın dengenin ta kendisi olduğunu fark edin. Gece ile gündüzün, aydınlık ile karanlığın, varlık ile yokluğun, mutluluk ile üzüntünün, siyah ile beyazın, kısacası her şeyin zıttı ile birlikte dengede işlediğini görün ve bu dengeyi iç dünyanızda, kendi yaşamınızda da kurun. Kendi yaşamınızdaki dengeyi yakalamak, iş, aile, sosyal hayat ve kişisel zaman arasında dengeli bir yaklaşım bulmak anlamına gelir. Bu dönemi, hangi alanlarda dengede olamadığınızı bulmak ve gerektiğinde düzeltmeler yapmak için bir fırsat olarak kullanabilirsiniz. Meditasyon yapmak, içsel gözlem, şükran günlüğü tutmak ve kendinize zaman ayırmak, içsel dengeyi bulmanıza yardımcı olabilir. Kendinizi daha iyi anlamak, duygusal zorluklarınızı ele almak ve içsel huzuru bulmak için bu fırsatı kullanabilirsiniz.

İç dünyanıza bakın

Siz de doğanın dengesinden ilham alarak kendi dengenizi bulmak, iç dünyanıza dönüp bakmak için fırsatlar yaratın. Meditasyon, yoga, nefes egzersizi gibi pratiklerden faydalanarak özünüzü keşfetmeye ve kucaklamaya gayret edin. Kendinize dönün, duygularınıza, düşüncelerinize odaklanın, anı yaşamaya daha fazla zaman ayırın, gerçekten ‘an’da mısınız bakın, anın içindeki kendisi küçük etkisi büyük mutlulukları yakalayın. Geçmişin pişmanlıklarından, geleceğin endişelerinden zihninizi arındırın. Sonbaharın gelişini, benliğinize sımsıkı sarılmak için bir fırsat olarak görün.

Değişen doğa ile uyumlanın

Değişen ve dönüşen doğayla uyumlanmak için mevsim geçişini doğanın kendisi ile kutlayın. Doğada, doğanın içerisinde daha fazla zaman geçirin. Açık havada yürüyüşler yapın, deniz kenarında uzun uzun zaman geçirin, gün batımını/gün doğumunu izleyin, çimenlerde yuvarlanın, ağaçlara yaslanıp kitap okuyun veya hiçbir şey yapmadan yalnızca doğanın mis kokusunu içinize çekmek için dışarıya çıkın. Dışarı çıkmadığınızda evinizde de doğayla uyumlanmak için fırsatlar yaratın. Yeni tohumlar ekin, daha fazla yeşil bitkiye ev sahipliği yapın, deniz kenarından topladığınız taşlarla bir çerçeveyi süsleyin, kısacası sizi doğa ile bütünleşik hissettirecek her şeyi deneyin!

Yaşam alanlarınızı arındırın

Yeni bir mevsimin gelişiyle birlikte size hizmet etmeyen düşüncelerden, inançlardan arındığınız gibi eşyalardan da arının. Evinizde yalnızca size iyi gelen eşyaları bırakın, yalnızca eşyalara da değil, toza, kire de veda edin. Dip köşe bir sonbahar temizliği yapın, eskimiş, kullanmadığınız eşyaları evinizden çıkarın, artık kullanmadığınız aksesuarları, giymediğiniz kıyafetleri eleyin, ‘an’lara daha fazla alan açın, yaşam alanlarınızda enerji akışını artırmak için temiz, ferah alanlar yaratın. Gereksiz eşyalardan ve tozdan, kirden evinizi arındırarak enerjinin serbestçe akmasına izin verebilir, evde kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. Ayrıca, fiziksel mekanların ruh sağlığımız üzerinde etkili olduğunu da unutmayın.

Sağlığınıza daha iyi bakın

Mevsim geçişlerinde bağışıklık sisteminin daha hassas olduğunu aklınızda bulundurun ve bütüncül sağlığınızı korumak için mevsiminde beslenmeye özen gösterin. Mevsimsel taze meyve ve sebzeleri öğünlerinize ekleyerek, hem doğayla uyumlanın hem de sağlığınızı koruyun. Ayrıca, düzenli egzersiz yapmayı, günlük hareketinizi artırmayı da ihmal etmeyin. Sevdiğiniz bir sporu yapın, yeni bir spor dalı deneyin veya egzersizlerinizi açık havaya taşıyarak eylülün tadını çıkarın!

Yaratıcılığa zaman ayırın

Doğadan, dengeden, ekinokstan, değişim ve dönüşümden ilham alarak yaratıcılığınızı besleyin. Yeni hobiler deneyin, doğada resim çizin, bol bol yazın, şükredin, kendinizi sanatla yeniden keşfedin, duygularınızı, düşüncelerinizi ifade etmenin bambaşka yollarını bulun. Yaratıcı faaliyetlerle zihninizi rahatlatın, ruhunuzu besleyin, içinizde yeni fikirlerin, neşeli hislerin yeşermesi için izin verin.

Ve son olarak yeni başlangıçlara yer açın. Değişen doğa gibi siz de değişimi kucaklayın ve yepyeni fırsatları hayatınızın içine çekerek değerlendirin. Sonbahar ekinoksunun enerjisi size ve çevrenize çok iyi gelsin!

Benzer Yazılar

Reservation Background