KEŞFET

9 Aralık 2022

Sömestir'de Kayak Tatili Molası

Yarıyıl tatili kapıda! Çocuğunuzla birlikte seyahat etmek için yılın en iyi zamanlarından biri elbette sömestir. Bu yıl 23 Ocak- 3 Şubat 2023 tarihleri arasını kapsayacak olan sömestir tatilinde, ailece harika anılar biriktireceğiniz bir kayak tatiline ne dersiniz? Eminiz, en çok çocuklar bu fikre bayılacak!

İşte ara tatilde kayak tatili molası vermek için tercih edebileceğiniz en güzel rotalar ve bilmeniz gerekenler.

Palandöken, Erzurum

Ülkemizdeki en iyi kayak rotalarından biri, Palandöken. Erzurum Havaalanı’na yaklaşık yarım saat uzaklıkta olan kayak merkezi, ayrıca Türkiye'nin en uzun kayak pistlerinden birine ev sahipliği yapıyor. Siz de burada kış tatilinin tadını çıkarabilir; çocuklarınıza kayak dersleri aldırabilir, kıyafet ve malzemeleri de kolayca temin edebilirsiniz.

Erciyes, Kayseri

Erciyes Kayak Merkezi, ülkemizdeki popüler kayak tatili rotalarından bir diğeri. Oldukça geniş bir alana yayılan pistte, yılın en kalabalık dönemlerinde bile pist yoğunluğu yaşanmıyor. Yine bu merkezde de kayak dersleri alabilir, ekipman kiralayabilirsiniz. Ayrıca pistlerin kolay, orta ve zor olarak üç bölüme ayrılmasının, her seviyedeki kayakçıya avantaj sağladığını da belirtelim.

Kartalkaya, Bolu

Kartalkaya, ulaşım kolaylığı nedeniyle en çok İstanbullular tarafından tercih ediliyor. Bolu Köroğlu Dağları’nın zirvesine kurulan bu keyifli kayak merkezinde, farklı seviyelere özel 13 pist var. Ailece kar odaklı bir tatil yapmak için siz de rotanızı bu yöne çevirebilirsiniz. Kartalkaya'da kayak dersleri alabilir, ekipman kiralayabilirsiniz.

Uludağ, Bursa

Uludağ Kayak Merkezi, özellikle çocuklu aileler için kış tatilinin vazgeçilmez rotası diyebiliriz. Çünkü ulaşımı oldukça kolay ve birçok şehre de son derece yakın. Siz de burada çocuklarınıza kayak dersi aldırabilir, kış oyunlarıyla eğlenmelerini sağlayabilirsiniz. Ayrıca zamanınız olursa Bursa'daki diğer gezilecek yerler olan Mudanya, Trilye, Cumalıkızık gibi yerleri görebilirsiniz.

Bansko, Bulgaristan

Rotayı biraz da yurt dışına çevirelim... Eğer sömestir tatilinizi ülke sınırları dışında geçirmek istiyorsanız Bansko'yu deneyin. Ülkemize olan yakınlığı nedeniyle kolayca seyahat edebileceğiniz Bansko'da ailece kayak yapmanın tadını çıkarabilirsiniz. Uzun ve zorluk derecelerine göre değişen pistleriyle dikkat çeken Bansko Kayak Merkezi, her yıl dünyanın dört yanından ziyaretçi akınına uğruyor. Dolayısıyla burada sizi ve çocuklarınızı harika bir deneyimin beklediğini söylemek mümkün.

Finlandiya & Rovaniemi

Finlandiya, kış tatilini yeni yerler keşfederek geçirmek isteyen ailelere önerebileceğimiz en özel rotalardan. Burada sadece kayak tatili yapmakla kalmayacak, aynı zamanda çocuklarınıza unutulmaz anılar da hediye edeceksiniz. Mesela Rovaniemi şehrinde bulunan Santa Claus Köyü’nü ziyaret edip Noel Baba ile fotoğraf çekilmeye ne dersiniz? Elbette Finlandiya'da yapabilecekleriniz bunlarla da sınırlı değil. Unutulmaz bir tatil deneyimi için bir an önce araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Gudauri, Gürcistan

İşte ülkemize yakın bir yurt dışı kayak tatili rotası daha! Vizesiz ve pasaportsuz gidebileceğiniz Gudauri, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e yakın bir kayak merkezi. Uzun pistleri ve ekonomik olması sebebiyle de sıklıkla tercih ediliyor. Siz de bu sezon ülkeden çok uzaklaşmadan keyifli bir aile tatili yapmak istiyorsanız Gürcistan'a bir şans verebilirsiniz.

Mayrhofen, Avusturya

Sevilen kayak tatili rotalarından bir diğeri ise Avusturya'dan. Zillertal bölgesinde yer alan Mayrhofen Kayak Merkezi, 135 kilometrelik bir pist alanına sahip. Her seviyeden kayak severin burada harika bir tatil yapması mümkün. Çocuklu aileler ve yeni başlayanlar Ahornberg’i tercih ederken, profesyoneller Penken’de kayağın tadını çıkarıyor. Bu kayak merkezi ayrıca Avusturya’nın en eğimli pistine de ev sahipliği yapıyor! Harakiri pisti %78‘lik eğimiyle gerçekten göz korkutan bir yer.

Bonus 1: İlk kayak tecrübesinde dikkat edilmesi gerekenler

Yukarıda, çocuklarınızla birlikte harika bir kayak tatili yapabileceğiniz yurt içi ve yurt dışı rotalardan birkaç değinesine değindik. Bununla birlikte eğer ilk kez kayak yapacaksanız güvenliğiniz için bazı noktalara da dikkat etmeniz gerekiyor. Kayak dersi sırasında eğitmeniniz size güvenli sürüş için bilmeniz gereken her şeyi açıklayacaktır. Ayrıca şu noktaları da gözden kaçırmamanızı öneririz:

 • Kayak ekipmanlarınızı dikkatli seçmeye özen gösterin.
 • Ayakkabılarınız ayağına tam otursun.
 • Güvenliğiniz için gözlük takın.
 • Başlamadan önce mutlaka ısınma egzersizleri yapın.
 • Kaymadan önce hafif beslenin ve bol su tüketin.
 • Koruyucu bileklik ve kask takın.
 • Uyarı levhalarına dikkat edin.
 • Yorgunluk halinde mutlaka mola verin.

Bonus 2: Çocuklar kayak yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Kayak, her yaştan insan için dengeyi geliştiren bir spor. Dolayısıyla çocuklar için de henüz gelişim aşamasındayken fiziksel gelişim açısından büyük faydalar sağlayabilir. Bacak kaslarını kuvvetlendirir ve hızlı hareket yeteneği kazandırır. Bununla birlikte çocuklar kayak yaparken de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

 • Çocuklar kaç yaşında kayağa başlayabilir? Kayağa başlama yaşı 4-6 yaş olarak kabul edilir. Çocukların kayak konusunda teknikleri öğrenmeleri ise 5 yaşlarında gerçekleşir. Bundan önceki dönemi, alıştırma ve oyun dönemi olarak düşünebilirsiniz.
 • Kayak ekipmanları ile karda hareket etmek belirli bir kas gücü gerektirir. Bu yüzden çocukları zorlamadan 1 saatlik derslerle çalıştırmak gerekir.
 • Çocukların kayak yapması, kayak dersi almaları anlamına gelir. Ders almadan serbest olarak kayak öğrenmeye çalışmaları, kesinlikle güvenli değildir.
 • Doğru ekipman ve pist seçimi konusunda mutlaka eğitmenin sözüne bağlı kalınmalıdır. Eğitmeniniz çocuğunuzun güvenliği için en uygun koşulların sağlanması konusunda size yardımcı olacaktır.

Benzer Yazılar

Reservation Background