KEŞFET

20 Nisan 2023

İstanbul’da Kurulan En İyi Organik Pazarlar

Taze ve kaliteli mevsimlik besinler istiyorsanız, rotanızı zincir marketler yerine organik pazarlara çevirmelisiniz. Organik pazarlarda, adından da anlaşılacağı gibi geleneksel çiftçiler tarafından minimum kimyasal kullanılarak yetiştirilmiş taze ürünler satılır. Organik pazarlarla ilgili bir başka harika şey de buralardan alışveriş yaparak gerçek çiftçiyi destekleyebilmenizdir. Yani paranız büyük market zincirlerinin değil gerçek çiftçilerin cebine girer…

Peki, organik pazar İstanbul’da nerede var? İşte mevsiminde taze sebze ve meyvelere ulaşmanızı sağlayacak İstanbul’un en iyi organik pazarları:

Feriköy organik pazarı

İstanbul organik pazar dendiğinde ilk akla gelen yerlerden biri Feriköy organik pazarı. Bu harika Pazar 2006 yılından beri her Cumartesi kuruluyor. Pazarda 800’den fazla çiftlikten gelen çok çeşitli sertifikalı ürünler bulmak mümkün. Sebze, meyve, peynir, zeytin, zeytinyağı, bal, kayısı ve daha aklınıza gelebilecek Türkiye’nin dört bir yanından mahsulü burada bulabilirsiniz. Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ve Şişli Belediyesi iş birliği ile kurulan Feriköy organik pazarının konumu ise oldukça merkezi. Hacıosman-Taksim metro hattını kullanarak Osmanbey durağında inip, Pangaltı çıkışından 10 dakika yürüyerek pazara varabilirsiniz.

Adres: Cumhuriyet Mah. Gökkuşağı Sok. Feriköy, Şişli

Kadıköy organik pazarı

Organik pazar İstanbul Anadolu yakası dendiğinde ise ilk karşınıza çıkacak seçenek kesinlikle Kadıköy Belediyesi Organik Halk Pazarı. Pazarda sertifikalı meyve ve sebzeler, yumurta, bal, salça, sızma zeytinyağı, mısır-buğday unları gibi sayısız sağlıklı ürünü bulmak mümkün. Bu keyifli pazarın oldukça nezih bir alışveriş ortamı sunduğunu da özellikle belirtmek gerek. Peki Kadıköy organik Pazar hangi gün? Bu harika Pazar, her Çarşamba sabah 06.00’da hazır!

Adres: Özgürlük Parkı, Selamiçeşme, Göztepe, Kadıköy

Bakırköy ekolojik pazar

İstanbul’un en iyi organik pazarlarından bir diğeri Cuma günleri, Airport Alışveriş Merkezinin arkasındaki açık otoparkta kurulan Bakırköy Organik Halk Pazarı. Pazarda ekolojik sertifikalı meyve ve sebzelerin yanı sıra makarna, ekmek, pamuk, temizlik ve kozmetik ürünler de yer alıyor. Tahmin edeceğiniz gibi çok kalabalık olduğu için sabah erken saatlerde ziyaret etmek çok daha konforlu olabilir.

Adres: Airport Outlet Center Otopark, Londra Asfalti Kuleli Mevkii E-5 Karayolu Üzeri, Bakırköy

Sarıyer organik pazarı

İstanbul Anadolu Yakasından bir başka organik pazarla karşınızdayız. Sarıyer Organik Halk Pazarı, Sarıyer Belediyesinin desteği ile Sarıyer köylerindeki tarla ve bahçelerde çiftçilerin kendi üretimi olan organik ürünleri tüketiciyle buluşturuyor. Pazar her Pazartesi günü, Sarıyer Merkez Mahallesindeki İlköğretim Okulu yanındaki alanda kuruluyor.

Adres: Şht. Mithat Yılmaz Cd. No:95, Sarıyer

Beylikdüzü organik pazarı

Her Cumartesi kurulan Beylikdüzü organik pazarında, organik sebze ve meyveleri, yumurta, bakliyat, süt ürünleri, makarna, kozmetik, temizlik malzemeleri gibi pek çok doğal ürünü bulabilirsiniz. Kapalı bir alanda kurulduğu için uzak olsa bile bu harika pazarı özellikle soğuk kış günlerinde rahatça gezebilirsiniz. Beylikdüzü organik pazarının, Pazar Yeri adı verilen alanda kurulduğunu da belirtelim.

Adres: Anadolu Caddesi ve Osmanlı Caddesinin kesiştiği köşede “Beylikdüzü Çarşamba Pazarı” olarak bilinen alan

Küçükçekmece ekolojik pazar

Organik pazar İstanbul Anadolu yakası dendiğinde akla gelen yerlerden biri de Küçükçekmece %100 Ekolojik Pazarı. Oldukça geniş bir alanda, Pazar günleri kurulan bu pazarda sebze, meyve, et ürünleri, süt ürünleri, tahıl, bakliyat, zeytinyağı, bal, kuruyemiş ve kozmetik ürünleri gibi çok çeşitli ürüne ulaşabilirsiniz.

Adres: ArenaPark AVM, Atakent Mh., Çiçekli Vadi Cd. No:1, Küçükçekmece

Kartal organik pazarı

Kadıköy organik pazar seçeneklerinden biri de Kartal Belediyesi Ekolojik Pazar olarak karşımıza çıkıyor. Pazar günleri, Kartal Meydanı’nda kurulan pazarda organik sebze ve meyve, bitkisel yağlar, bakım ürünleri, oyuncak, ısıtma ve havalandırma sistemleri gibi çok sayıda ürün yer alıyor. Pazar ayrıca ekolojiyle ilgili sohbetler ve atölye çalışmalarına da ev sahipliği yapıyor.

Adres: Kartal Meydanı

Zeytinburnu organik pazarı

Organik pazar İstanbul'da nerede var sorusunu yanıtlamaya devam ediyoruz. Cumartesi günleri kurulan Zeytinburnu Organik Halk Pazarı sebze ve meyveden doğal gübreye, çay yapraklarına kadar birçok ürünü tüketiciyle buluşturuyor. Ulaşımı da son derece kolay olan pazar, Topkapı Metro ve Metrobüs duraklarına yalnızca 150 metre mesafede.

Adres: Topkapı Merkez Efendi Camii yanı

Organikanyon

Adından da tahmin edeceğiniz Organikanyon, İstanbul Levent’te bulunan Kanyon AVM’nin içerisinde kuruluyor. Bu organik pazarda da yine hormonsuz sebze ve meyvelerden, organik kumaşlarla hazırlanan ev ürünlerine kadar pek çok şeyi bulabilirsiniz. Pazarın her Cuma ve Cumartesi kurulduğunu da hatırlatalım.

Adres: Kanyon AVM, Levent

Bol Pazar

İstanbul’un en iyi organik pazarları listemizin son önerisi ise Pazar günleri, Kemer Country Club’ta kurulan Bol Pazar. Yeşillikler içinde harika bir alışveriş deneyimi sunan alanda taze ve doğal ürünlerin yanı sıra, keyifli etkinlikler de gerçekleştiriliyor. Çocuklar için taş boyama atölyeleri, Jazz müzik konserleri, kombucha yapımı workshop’ları bunlardan sadece birkaçı.

Adres: Göktürk Merkez, Mahalle Atli, Spor Cd. 7/a, Eyüpsultan

Benzer Yazılar

Reservation Background