KEŞFET

18 Kasım 2022

Büyüleyici Detaylarıyla Mutlaka Görmeniz Gereken Noel Pazarları

2023’e sayılı günler kala, hepimiz yeni yıl ruhunun enerjisini hissetmeye başladık bile. Hediyelik eşya dükkanlarının, tarihi kiliselerin, mağazaların rengarenk ışıklarla süslenmesi an meselesi. İşte bu ruhu en iyi şekilde yansıtan yerlerden birisi de şüphesiz ki Noel pazarları. İlk olarak 15. ve 16. yüzyıllarda Almanya’da başlayan Noel pazarları, bugün hala Avrupa’nın dört bir yanında yeni yıl ruhunu yaşatmaya devam ediyor.

Bu yazımızda Noel pazarları hakkında merak ettiğiniz tüm noktalara değineceğiz. Ama önce Noel heyecanına daha yakından bakalım…

Noel nedir, ne zaman kutlanır?

Noel, Hristiyanlık dininde İsa Peygamber’in doğum günü olarak kabul edilen 25 Aralık günü kutlanıyor. 25 Aralık günü aynı zamanda Doğuş Bayramı, Milat Yortusu gibi isimlerle de anılmakta. Noel kutlamaları aynı hafta boyunca devam ediyor. Evlere, kamuya açık alanlara kurulan çam ağaçları süsleniyor, sokaklar ışıklandırılıyor ve tabii Noel pazarları kuruluyor. İnsanlar aileleri ve sevdikleriyle birlikte geleneksel Noel yemekleri organize ediyor….

Noel pazarı neden kurulur?

Noel pazarlarının miladının 1298 yılı olduğu biliniyor. Bu tarihte Viyana’da dönemin kralı, halkın bir pazar yeri kurmasına izin veriyor. Tarih 1434 olduğunda ise bu gelenek, bugün bildiğimiz Noel pazarlarına dönüşüyor. İlk olarak Almanya’nın Dresden şehrinde, günümüzdekine benzer şekilde bir Noel pazarının kurulduğunu söylemek mümkün.

Her yıl Noel gününden yaklaşık bir ay önce kurulmaya başlayan Noel Pazarları, bölgenin kültürüne ve tarihine hitap eden eğlenceleriyle ünlü. Dolayısıyla amacı da insanların Noel coşkusunu lezzetli yiyecekler ve çeşitli eğlencelerle birlikte festival tadında kutlaması, bir arada olması.

Noel pazarlarının olmazsa olmazları

Günümüzde Avrupa’nın birçok yerinde, şehir meydanlarında kurulan Noel pazarlarının olmazsa olmazı atlı karıncalar... Eğer daha önce bir Noel pazarını yakından görmediyseniz bile, bu sahneyi yılbaşı filmlerinden hatırlayacağınıza eminiz. Ayrıca meydanda kurulan küçük tezgahlarda satılan sıcak şarap, lezzetli hamur işleri ve çikolatalar da Noel pazarlarının en belirgin nitelikleri arasında.

Siz de bu yılbaşında, size buz gibi havayı unutturacak olan Noel pazarlarının yan yana dizilen ahşap stantlarını sıcak bir içecek eşliğinde dolaşabilir, farklı mutfaklara özgü gelenekselleşmiş lezzetleri deneyimleyebilir, sevdiklerinize harika hediyeler alabilir; konserler, oyunlar, dans gösterileri seyredebilirsiniz.

Avrupa’nın en iyi Noel pazarları

Gelelim mutlaka görmeniz gereken Noel pazarlarına… Yılbaşı ruhunu yerinde yaşamak için bir yurtdışı seyahati planlamak istiyorsanız aşağıdaki önerilerimize bakmadan yola çıkmayın deriz.

Dresden, Almanya

Noel pazarı geleneğinin merkezi olan Almanya’da her sene 150’den fazla pazar kuruluyor. En tarihi pazar ise elbette Dresden şehrinde. Buraya gittiğinizde öncelikle sizi pazar meydanındaki devasa Noel ağacı karşılıyor. Ardından tezgahlarda mis kokulu kurabiyeler, meyve dolgulu çörekler, şekerli bademler gibi denemeniz gereken sayısız lezzet var.

Amsterdam, Hollanda

 Eğlence şehri Amsterdam’da kurulan Noel pazarı da mutlaka görülmesi gereken yerlerden diyebiliriz. Şehrin masalsı mimarisi, renkli ışıklarla süslenince bambaşka bir havaya bürünüyor. Pazar, kasım ayının son haftasında Museumplein’de kuruluyor. Bölgeye özgü tarçınlı Noel kurabiyeleri, donutlar, pankekler, peynirler pazarın en dikkat çeken lezzetlerinden sadece birkaçı. Elbette burada birçok hediyelik eşya seçeneği de bulmanız mümkün.

Brüksel, Belçika

Brüksel Noel pazarı, Avrupa’nın en güzel meydanlarından Grand Place’de kuruluyor. Pazarın içerisinde ise tıpkı diğer örneklerde olduğu gibi buz pateni alanları, bölgeye özgü lezzetli yiyecekler ve ışıl ışıl bir ambiyans var.

Viyana, Avusturya

Tarihi çok eskilere dayanan Viyana Noel pazarı, belediye binasının da yer aldığı Rathausplatz’da kuruluyor. Pazarın en önemli özelliği ise Avrupa’nın en ünlü buz pistine sahip olması. Eğer bu dönemde Noel pazarını ziyaret ederseniz kesinlikle şehrin en canlı halini görmüş olacaksınız. Ayrıca pazardaki birbirinden lezzetli Noel kurabiyelerini, kızarmış kestaneyi ve Avusturya sosisini denemeyi de unutmayın.

Strazburg, Fransa

Fransa’nın en eski Noel pazarı Strazburg, 1500’lü yıllardan itibaren kurulmaya devam etmekte. Pazar, şehrin en merkezi konumu olan Notre Dame Katedrali’nin önünde kuruluyor. Meydandaki devasa çam ağacı, tahmin edeceğiniz gibi renkli süsler ve ışıklarla süsleniyor. Pazarın içerisinde ise bölgeye özgü kekler, sıcak şarap, lahana yemeği, Noel bisküvileri bulunuyor.

Napoli, İtalya

Napoli, genelde yaz tatillerinin favori adreslerinden birisi. Yine de Noel zamanında da mutlaka görülmeli. Çünkü yılın bu zamanında şehir ışıltılı süslemelerle bambaşka bir atmosfere bürünüyor. Via Donizetti, Via Luca ve Via Scarlatti gibi şehrin farklı sokaklarına kurulan Noel pazarlarında ise leziz yiyeceklerden hediyelik ürünlere ve yerel eşyalara kadar aradığınız her şey var.

Stockholm, İsveç

Listemizin son önerisi ise Noel coşkusunun sonuna kadar yaşandığı Stockholm. Şehrin en ünlü Noel pazarı, Gamla Stan’da kuruluyor. Pazarda lezzetli yerel yiyecekler ve içeceklerden el yapımı hediyeliklere kadar aradığınız her şeyi bulmanız mümkün. Ayrıca şehirdeki tek Noel pazarının bu olmadığını da söyleyelim; çünkü farklı bölgelerde de küçük pazarlar var.

Benzer Yazılar

Reservation Background