KENDİN YAP

31 Temmuz 2022

Bahçe Ve Balkonunuzu Tropikal Cennete Dönüştürmenizi Sağlayacak 11 Tüyo

Bahçe ve balkonlar, özellikle yaz aylarında zaman geçirmeyi en çok sevdiğimiz alanlardan. Peki dışarıda zaman geçirmenin fiziksel ve mental sağlığınız için de çok büyük faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Dolayısıyla evinizin özel bir bahçesi varsa harika! Eğer yoksa da endişelenmeyin; az sonra okuyacağınız balkon ve bahçe düzenleme tüyoları, en küçük alanlarınızı bile hayal ettiğiniz yere dönüştürmenizi sağlayacak. Özellikle son birkaç yıldır küresel salgın nedeniyle evlerimizde her zamankinden daha fazla zaman geçirdiğimizi düşününce, balkon ve bahçe düzenlemesi doğayla iç içe olmanın harika bir yolu olabilir. Biraz planlama ile bahçe ve balkon gibi dış mekanlarınızı tropikal bir cennete dönüştürebilirsiniz!

Palmiye ağaçları ve bitkiler

Bahçe veya balkonunuza doğru türde bitkiler eklemek her zaman harika bir fikir! Bitkilerin yardımıyla yaşam alanlarınızda gerçekten istediğiniz görünümü elde edebilirsiniz. Söz konusu bahçe olduğunda bitkileri dahil etmek oldukça kolay. Balkonlarda ise korkuluklara, köşelere saksı bitkileri ekleyebilir, hatta bunları duvara asabilirsiniz. Mesela balkon korkuluklarına sarmaşık eklemek zahmetsiz ve şık bir çözümdür; yani asla başarısız olmaz. Birkaç hasır sandalye ve ahşap bir masa ile birleştiğinde kesinlikle bütün bir görünüm ortaya çıkar.

Doğru mobilyalar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi hasır sandalyeler ve temaya uygun diğer mobilyalar, bahçe ve balkonlarda olmazsa olmaz. Bu noktada mobilya seçiminin alanınızın görünümü üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu unutmayın. Tabii ki bambu mobilyalar, açık hava yaşam alanlarınız için en klasik seçenekler. Bununla birlikte tropik cennetiniz için boho tarzda şık mobilyalar da kullanabilirsiniz. Tüm parçaları benzersiz tutmanızı ve benimsediğiniz temaya, alanı boğacak kadar kapılmamanızı öneririz.

Bambu çitler

İster küçük bir bahçeniz isterse balkonunuz olsun; tropikal bir atmosfer yaratmak için bambu çitten daha iyi bir seçenek yok. Bambu çitler, alanınızda zaman geçirirken kendinizi tropikal bir ormanın ortasındaki küçük bir kulübede yaşıyormuş gibi hissetmenizi sağlayacak. Ayrıca alanlarınızı da serinletecek. Üstelik bambu çitlerin montajı da son derece basit. Bu tür malzemeleri çevrimiçi olarak satın alabilir ve çitin veya korkuluğun etrafına yerleştirebilirsiniz.

Peri ışıkları

Eğer henüz edinmediyseniz tropikal cennetinizin tek eksiği peri ışıkları! Geceleri bahçenizde veya balkonunuzda otururken yanıp sönen ışıklar, etrafınızda dolaşan ateşböcekleri gibi görünecek. Sonuçta cennetiniz sadece gündüzken güzel görünmemeli, orada zaman geçirirken geceleri de en iyi şekilde hissetmenizi sağlamalı.

Canlı ve enerjik renkler

Biraz gösteriş ve birkaç canlı renk tonu olmayan bir tropikal cennet olamaz. Alanlarınıza renkleri dahil etmenin en kolay yolu ise rengarenk saksılar, renkli minder ve sandalyeler kullanmak olabilir. Eğer mobilyalarınız renkli değilse, renkli battaniyeler ve farklı süs eşyaları kullanmayı deneyebilirsiniz.

Dikey alanlar

Bahçe ya da balkonunuz çok büyük değilse yatay olarak sınırlı alanınız var demektir. Üzülmeyin, çünkü balkon zemini ile tavan arasında dikey olarak bolca alana sahipsiniz. Bundan en iyi şekilde yararlanmak için bitkileri yukarı doğru; kafesler, direkler veya askılar kullanarak yerleştirin. Bitkilerinizin rüzgara veya güneşe karşı kalkan görevi görmesini istiyorsanız, yerleşimlerini buna göre konumlandırın. Astığınız bitkileri diğer bitkilerinizle ilişkilendirmek için aralarına sarmaşıklar ekleyin. Alanınızın yapısına bağlı olarak sarmaşık gibi tırmanan bitkilerinizi yukarı ve yanlara doğru büyümeleri için eğitebilirsiniz.

Renkli çiçekler

Balkon veya bahçenizde çok sayıda dekoratif obje varsa tek renkli bloklar veya benzer renkte çiçeklere sahip farklı bitkilerin bir karışımını kullanmak etkili bir çözüm olabilir. Bu, ortamın dağınık görünmesini önleyecektir. Alanınızın detaydan uzak ve oldukça sade olduğunu düşünüyorsanız da çiçekler konusunda renk katmanlarını karıştırabilirsiniz. Örneğin, arkada yükselen daha uzun, soluk renkli çiçeklerin önüne parlak renkli küçük saksılar yerleştirin.

Mevsimsel temalar oluşturmak içinse bitkileri değiştirin. Bahar bitkileri ve renkleriyle başlayın, daha sonra bunları cesur yaz tonlarıyla değiştirin. Hatta kışın da her daim yeşil kalan bitkiler edinerek bahçe ve balkonunuzu süsleyebilirsiniz. Özetle çiçek renkleri ve yaprak dokuları ile oynamak, dış mekanlarınıza kişisel bir dokunuş katmanın harika bir yolu.

Seyahat ilhamı

Balkon veya bahçenize çıktığınızda, geçmişte gittiğiniz o unutulmaz yerlerden birinde gibi mi hissetmek istiyorsunuz? O zaman dış mekanınızı düzenlerken dünyanın herhangi bir yerinden ilham alın. Birkaç basit tasarım öğesi, doğru aksesuarlar ve doğru bitkilerle Güneydoğu Asya, Güney Amerika, Hindistan veya hayal gücünüzün sizi götürdüğü her yerde olabilirsiniz. Alanlarınızda gerçek hayattaki tropikal bir inziva yerinin sıcaklığını yaratabilirsiniz. Bunun için renkleri kullanmaktan çekinmeyin. Pişmiş toprak kaplar, parlak ren tonlarındaki yumuşak mobilyalar ve beyaz fenerler eklemeyi düşünün. Bazı renkli bitkilerle kendi eklektik karışımınızı yapın.

Duvar aynaları

Bu bahçe ve balkon düzenleme tüyomuz, özellikle küçük alanlar için faydalı olabilir. Uygun bir duvara ayna levha monte ettirerek alanınızda boşluk yanılsaması yaratabilirsiniz. Bunu yapmak küçük alanınızı en üst seviyede genişletecek, ışığı yansıtması sayesinde karanlık köşeleri aydınlatacak ve canlı bitkileri yansıtarak rengi iki katına çıkaracak.          

Konfor

Bahçe veya balkonunuz hangi büyüklükte olursa olsun, keyifli zaman geçirebilmek için konforunuzu da düşünmelisiniz. Konforlu bir dış mekan deneyimi içinse alanınızı minderlerle dolu geniş bir kanepe gibi rahat mobilyalarla açık bir oturma odası şeklinde dekore edin. Bu tür dış mekan ürünlerinin çoğu, yağışlı havalara karşı koruma pedleri ile birlikte gelir. Alanınızı ayrıca rahat bir sehpa ve şık biblolarla tamamlayabilirsiniz.

Tropikal cennetiniz hazır!

Hazır havalar hala sıcakken ve yaz mevsimi devam ederken bahçe veya balkon rahatlığında kendinize özel bir cennet yaratmanın tam zamanı! Küçük veya büyük tasarım planları yaparken yaratıcılığınızı kullanın ve hayal ettiğiniz atmosferi yaratın. Dekorasyon sürecinde gereksiz dağınıklıktan uzak durun, alanınızı canlı renklerle doldurun ve her şey bittikten sonra arkadaşlarınızı yeni favori mekanınızın keyfini çıkarmaya davet edin.

Benzer Yazılar

Reservation Background