KEŞFET

20 Nisan 2023

İstanbul ve Çevresindeki En İyi 12 Yürüyüş Rotası

Yılın hangi döneminde olursa olsun, yürüyüş yapmak için dışarıya çıkmak, kelimenin tam anlamıyla içinizin ferahlamasını sağlayabilir. Özellikle baharda her yerde çiçekler açarken doğada yürümek, iyi bir egzersiz biçimi olmasının yanı sıra kan basıncını düşürmek, uykuyu iyileştirmek, depresyon ve kaygıyı azaltmak gibi başka sağlık yararları da getirir.

O yüzden yürüyüş ayakkabılarınızı giyin, yanınıza bir su şişesi ve biraz güneş kremi alıp ödülleri toplamak için en yakın yürüyüş rotasına doğru yola çıkın! İşte İstanbul'da yürüyüş yapılacak yerler:

 1. Validebağ Korusu, Üsküdar

İstanbul'da yürüyüş yapılacak yerler listemizin ilk önerisi Üsküdar’da bulunan Validebağ Korusu. Anadolu Yakasının en sevilen yeşil alanlarından biri olan bu yer, şehrin kalabalığından bunalanlar için doğaya sığınma fırsatı sunuyor. Üstelik ulaşımı da son derece kolay.

 1. Aydos Ormanı, Kartal

İşte Anadolu Yakasından bir başka öneri daha. Çam ağaçlarıyla çevrili, doğa harikası Aydos Ormanı Kartal’da bulunuyor. Bu yeşil cennet aynı zamanda İstanbul’daki önemli trekking ve piknik alanlarından. Siz de doğayla zaman geçirmek için burada uzun yürüyüşler yapabilir, gölet kenarında keyifli molalar verebilirsiniz.

 1. Avcıkoru Tabiat Parkı, Şile

İstanbul’da doğa yürüyüşü dendiğinde ilk akla gelen yerlerden biri doğal olarak Şile. Şile’de bulunan Avcıkoru Tabiat Parkı ise hem günübirlik hem de hafta sonu kaçamakları için oldukça keyifli bir adres olabilir. Meşe, kestane ve gürgen ağaçlarıyla çevrili bu huzurlu alanda siz de trekking yapabilir, tesiste yer alan kır evlerinde konaklayabilirsiniz.

 1. Saklıgöl, Şile

Şehrin yanı başında bir cennet olan Saklıgöl de Şile’de bulunuyor. İstanbul’a sadece 50 km uzaklıkta olan bu doğal ortamda 2-3 km uzunluğunda kolay bir yürüyüş parkuru mevcut. Ancak size vadettikleri bununla sınırlı değil. Keyifli bir yürüyüşün ardından göl kenarında dinlenebilir, eşsiz manzarayı seyrederek stresten uzaklaşabilirsiniz.

 1. Göktürk Göleti Tabiat Parkı, Eyüpsultan

Avrupa Yakası yürüyüş yerleri arasında sayabileceğimiz Göktürk Göleti Tabiat Parkı, kolay ulaşımı nedeniyle tercih sebebi. Yeşilin, ağaçların, huzurun tadına varabileceğiniz bu harika parkta siz de şehrin kaosundan kaçabilirsiniz. Uzun yürüyüşler yapabilir, bisiklete binebilir ve evinizden fazla uzaklaşmadan mental şarjınızı doldurabilirsiniz.

 1. Longoz Ormanları, İğneada

Kırklareli, İğneada’da bulunan Longoz Ormanları, gerçekten doğa harikası bir yer. İstanbul’dan 3-4 saat kadar süren kısa bir yolculuğun ardından ulaşabileceğiniz bu yerde harika yürüyüş rotaları var. Doğası, temiz havası ve sakin atmosferiyle Longoz Ormanları, hafta sonu kaçamakları için mükemmel bir lokasyon olabilir.

 1. Erikli Yaylası, Yalova

İstanbul çevresindeki yürüyüş rotaları arasında sayabileceğimiz Erikli Yaylası, İstanbul’a 1,5 saat uzaklıktaki Yalova’da bulunuyor. Yaylanın içerisinde ise hafif eğilimli ve orta zorlukta bir yürüyüş rotası mevcut. Siz de bir hafta sonu sabahın ilk ışıklarıyla buraya gelerek rahatlatıcı bir doğa yürüyüşü yapabilir, Erikli Şelalesi’nin manzarasında huzuru bulabilirsiniz.

 1. Uçmakdere, Tekirdağ

Uçmakdere İstanbul’un yanı başında, Tekirdağ Şarköy’de bulunuyor. Eğer orta veya zor seviyede bir doğa yürüyüşü planlıyorsanız burası tam size göre. Toprak yollar ve yamaçlardan oluşan parkurda yürürken eşsiz manzaralara tanıklık edeceksiniz. Uçmakdere parkurunu ayrıca doğa bisikletiyle tamamlayabileceğinizi de belirtelim.

 1. Maşukiye, Kocaeli

Kocaeli Kartepe, özellikle kış aylarında şehre yakın kayak tatili lokasyonlarından biri. Kartepe’nin eteklerinde bulunan Maşukiye ise İstanbul’a yakın yürüyüş rotaları arasında yoğun ilgi görüyor. Çünkü içerisinde birden fazla yürüyüş parkuru var. Sapanca’ya da son derece yakın. Siz de bir hafta sonu doğa kaçamağı için rotanızı Maşukiye’ye çevirebilir, tüm bu anlatılan güzelliklere yakından şahitlik edebilirsiniz.

 1. Ballıkayalar Tabiat Parkı, Kocaeli

Ballıkayalar, Kocaeli Gebze’de bulunuyor. Bu doğa harikası alan hem kamp hem tırmanış hem de trekking için tercih edilmekte. İçerisinde piknik yerleri, kocaman bir kanyon ve birçok parkur barındıran tabiat parkına giderken kayalık ve ıslak zemine karşı tedbirli olmanız gerektiğini belirtelim. Kanyonun ortasından geçen nehir nedeniyle koşullara uygun bir ayakkabı seçimi yapmalısınız. Alanda ayrıca başlangıç, orta seviye için de uygun parkurlar var.

 1. Menekşe Yaylası, Kocaeli

Menekşe Yaylası, Kocaeli’nde bulunan Beşkayalar Tabiat Parkı’nın içerisinde yer alıyor. Bu yeşil cennet, özellikle kolay seviyedeki parkurları nedeniyle tercih edilmekte. İstanbul’a yakın olmasına rağmen Karadeniz yaylalarını andıran manzaralara tanıklık edeceğinizi şimdiden söyleyelim. Menekşe Yaylası ayrıca kamp için de son derece uygun bir lokasyon.

 1. Çilingoz Tabiat Parkı, Çatalca

İstanbul'da yürüyüş yapılacak yerlerden biri Çatalca’daki Çilingoz Tabiat Parkı. Bu az bilinen doğa harikası yerde 10 km uzunluğunda bir parkur bulunuyor. İrili ufaklı dereler, şelaler arasında keyifli bir yürüyüş yapabileceğiniz bu yerde denize bile girebilirsiniz! Bölgede yer alan Yalıköy Plajı, sıcak aylarda serinlemeye birebir.

Siz de kendi rotanızı çizebilir; baharın, güzel havanın ve bol oksijenli tertemiz bir atmosferin keyfini çıkarabilirsiniz!

Benzer Yazılar

Reservation Background