İYİ YAŞA

17 Temmuz 2022

Mucizevi Besin: Psyllium Husk Powder (Karnıyarık Otu Tozu) Faydaları

Psyllium lifine çeşitli besin takviyelerinin yanında rastlayabilirsiniz. Bu mucizevi besin, kabızlığı giderme yeteneğiyle bilinse de sağlık yararları açısından bundan çok daha fazlası. Psyllium, plantago ovata bitkisinin tohumlarından elde edilen çözünür bir liftir ve çeşitli durumlarda tedavi etmek için bir takviye olarak kullanılır. Onu genellikle toz, granüller, kapsüller, sıvı ve barlar da dahil olmak üzere birçok biçimde bulabilirsiniz. Psyllium husk powder (karnıyarık otu tozu) hakkında daha fazlasını keşfetmek için okumaya devam edin.

Psyllium Husk Nedir?

Psyllium, yukarıda da belirttiğimiz gibi plantago ovata bitkisinin tohumlarının kabuklarından yapılan bir lif şeklidir. Bazen ispaghula adıyla da geçer. Yaygın olarak müshil ismiyle bilinir. Bununla birlikte, araştırmalar psyllium almanın kalp ve pankreas da dahil olmak üzere insan vücudunun birçok bölümü için faydalı olduğunu göstermekte.

Psyllium Husk Ne İşe Yarar?

Psyllium husk nedir, artık biliyorsunuz. Peki mucizevi besin olarak nitelendirilen bu takviye ne işe yarar? Psyllium husk powder (karnıyarık otu tozu) faydalarını şu şekilde açıklayabiliriz:

Sindirim sağlığı: Psyllium, özünde bir müshildir. Bu, bağırsaklarınızdaki suyu emdiği ve bağırsak hareketlerini çok daha kolay hale getirdiği; şişkinliği artırmadan düzenliliğin sağlanmasına yardımcı olabileceği anlamına gelir. Kabızlığı hafifletmek için tek seferlik kullanılabilir veya genel sindirim sağlığını geliştirmeye yardımcı olmak için diyete eklenebilir.
İrritabl bağırsak sendromu (IBS) ve Crohn hastalığı olan kişiler bağırsak düzensizliğine çok aşinadır. Psyllium'un bu durumların tedavisindeki etkinliğini araştıran çalışmaların sonuçları hala karışık.
Bununla birlikte psyllium bir prebiyotik; yani bağırsaktaki dost bakterilerin büyümesi için gerekli bir madde. Sindirim sistemindeki dost bakterilerin, sağlıklı bağışıklık fonksiyonu için gerekli olduğunu biliyoruz. Onlar sayesinde vücudunuz enfeksiyonla daha iyi savaşabilir, iltihabı azaltabilir ve sağlıklı doku ve hücreleri koruyabilir.

Psyllium, bağırsak hareketlerinizi düzenli tutmanın ve kronik bir durumu yönetmenin yanı sıra, yeterince su içmeniz koşuluyla dışkınızı yumuşatma yeteneğine de sahiptir. Bu, kabızlık gibi kısa süreli rahatsızlıklarda işe yarayabilir. Bu şekilde kullanıldığında hemoroid ve anal fissür gibi kabızlığın komplikasyonlarını da önleyebilir. Ön araştırmalar, psyllium'un bu koşullarla ilişkili ağrılı semptomlara yardımcı olabileceğini göstermektedir. Gerçek bir bilimsel fikir birliği olmadığı için, psyllium'un size yardımcı olup olamayacağını görmek için kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.


Kalp Sağlığı: Araştırmalar, çözünür lif almanın kolesterol seviyelerini yönetmeye yardımcı olabileceğini göstermekte. Uygun kolesterol düzenlemesi herkes için önemli, ancak 50 yaşın üzerindeki insanlar için hayati önem taşır. Bir çalışma, en az 6 haftalık günlük psyllium alımının, obez veya aşırı kilolu kişiler için kolesterolü çok az yan etki ile düşürmenin etkili bir yolu olduğunu ortaya koydu.
Elbette kolesterol takibi yapmanız gerekiyorsa düşük yağlı, düşük kolesterollü bir diyete psyllium eklemenin size yardımcı olup olmayacağını öğrenmek için doktorunuza danışın. Çok sayıda çalışma, sağlıklı bir diyetin parçası olarak alınan psyllium gibi liflerin, kişinin kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceğine dikkat çekmekte. Psyllium, kan basıncını düşürerek lipid düzeylerini iyileştirerek ve kalp kasını güçlendirerek kalbinizi olumlu yönde etkileyebilir.


Kilo Kontrolü: Sağlıklı kiloyu korumak, özellikle diyabet gibi kronik rahatsızlıkları olan birçok insan için bir endişe kaynağı. Psyllium kalbiniz ve kan şekeri seviyeniz için iyi olmasının yanı sıra kilo vermenize yardımcı olabilir. Vücudunuzdaki sıvıyı emdiği için tokluk hissini artırabilir. Bu da yediğiniz yiyecek miktarını kontrol etmenizi kolaylaştırabileceği anlamına gelir. Eğer doktorunuz kilo vermenizi önerdiyse, psyllium alma konusunda yine ona danışmanızda fayda var.

Diyabet: Bildiğiniz gibi, diyabetli kişiler, sağlıklı bir insülin ve kan şekeri (glikoz) dengesini korumak için diyetlerine dikkat etmelidir. Bazı araştırmalar, psyllium gibi liflerin insanların sağlıklı bir glisemik dengeyi korumalarına yardımcı olabileceğini öne sürmekte.

Psyllium Husk Powder (Karnıyarık Otu Tozu) Nasıl Kullanılır?


Psyllium yaygın olarak toz veya bar formunda tüketilir. Eğer psyllium husk powder yani karnıyarık otu tozu kullanacaksanız ambalajın üzerindeki talimatları izleyin. Psyllium'un sıvıyı emme yeteneği olduğunu unutmayın, bu nedenle her gün bol su içtiğinizden emin olun. Tüm takviyeler için geçerli olduğu gibi, kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Psyllium Husk Powder’ı Kimler Kullanabilir?

Psyllium’un faydalarını ve nasıl çalıştığını yukarıda detaylıca açıkladık. Buradan hareketle, doktor önerişiyle aşağıdaki grupların psyllium husk powder’dan yardım alabileceğini söylemek mümkün:
• Kabızlık, ishal vb. gibi sindirim sorunları yaşayan kişiler,
• Bağışıklık sistemi sağlığını desteklemek isteyenler,
• Kolesterol sorunları yaşayanlar,
• Kilo kontrolüne ihtiyaç duyanlar

Psyllium husk powder’ı kimler kullanmamalı?

Psyllium, bağırsak kütlesi oluşturduğundan ve müshil etkileri olduğundan, bu madde olumsuz yan etkilere neden olabilir. Psyllium kullanmaya yeni başladıysanız veya günde önerilen miktardan fazlasını alıyorsanız özellikle yan etkilere daha yatkın olabilirsiniz. Olası yan etkilerden bazıları şunlardır:

 • Karın ağrısı ve kramplar
 • İshal
 • Gaz
 • Daha sık bağırsak hareketleri
 • Mide bulantısı ve kusma

Psyllium'a karşı alerjik reaksiyonlar yaşarsanız hemen doktorunuzu arayın. Nadir de olsa nefes alma zorlukları, kaşıntı, deri döküntüleri, özellikle yüz ve boğaz çevresinde şişme, kusma gibi reaksiyonlar ortaya çıkabilir.

Psyllium kaynakları nelerdir?

Psyllium, ayrıca lif sağlayan gıdalarda da bulunur. Psyllium gibi bir lif takviyesi kullanmadan önce, diyetinizi değiştirerek lif tüketiminizi artırıp artıramayacağınızı düşünün.

Çözünür lif gıda kaynaklarına şunları örnek verebiliriz:

 • Yulaf
 • Arpa
 • Fındık tohumlar
 • Baklagiller (fasulye, mercimek ve bezelye gibi)
 • Sebzeler
 • Elma, portakal ve greyfurt gibi meyveler

Çözünmeyen lifin gıda kaynakları ise şunlardır:

 • Yenilebilir kabukları veya tohumları olan meyveler
 • Sebzeler
 • Tam tahıllı besinler (tam buğday ekmeği, makarna ve kraker gibi)
 • Bulgur
 • Öğütülmüş mısır unu
 • Kepek
 • Karabuğday
 • Esmer pirinç

SON SÖZ
Psyllium çözünür bir lif kaynağıdır. Yediğimiz gıdalarda doğal olarak bulunur, ayrıca takviye şeklinde de tüketilebilir. Psyllium takviyelerinin kabızlığa yardımcı olmak, kolesterol seviyelerini iyileştirmek, IBS semptomlarını hafifletmek ve diyabetli kişilerde kan şekeri kontrolünü iyileştirmeye yardımcı olmak gibi sağlık yararları olabilir. Dolayısıyla diyet, yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç tedavisi dahil olmak üzere diğer tedaviler ve önleyici stratejilerle birlikte, doktor önerisiyle kullanılabilir.

Benzer Yazılar

Reservation Background