ASTROLOJİ

13 Nisan 2023

Doğum Haritası 101: Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Hesaplanır?

Astrolojide yeniyseniz, güneş burcunuzun sizinle ilgili her şeyi anlattığını düşünebilirsiniz. Ancak bu, genellikle temel burcunuz olarak görülse de kişiliğinize dair her şeyi açıklamaz. Bunun için doğum haritanızın tamamını yorumlamanız gerekir.

Doğum haritası nedir?

Doğum haritası, kişinin doğumu sırasında gezegenlerin gökyüzündeki kesin konumunu belirler. Başka bir ifadeyle, haritanız, dünyaya geldiğiniz andaki evrenin enerjisinin anlık bir görüntüsüdür. Doğru bir doğum haritası okuması yapmak için doğum tarihinizi, doğum saatinizi ve doğum yerinizi bilmeniz gerekir.

Bir doğum haritası, kişinin doğum anında maruz kaldığı enerji türleri hakkında güçlü bilgiler içerir. Kişisel düzeyde, güçlü ve zayıf yönlerden, büyüme fırsatlarından ve büyük yaşam değişiklikleri yapmak için en iyi ve en kötü zamanlardan da bahseder. Hatta bazı astroloji dalları, astroloji doğum haritanızın ruhunuzun yolculuğuna açılan bir pencere olduğunu bile savunur.

Doğum haritası neden önemli?

Doğum haritası nedir, açıkladık. Peki kişinin doğum haritasını bilmesi neden bu kadar önemli? Cevap basit: Çünkü doğum haritası, sadece kişiye özel ve benzersiz. Astrolojideki en büyük yanılgılardan biri, aynı Güneş burcunda doğan herkesin hayata tamamen aynı şekilde yaklaştığını düşünmek. Ancak doğum haritaları, bunun doğru olmadığını gösteriyor ve nedenlerini açıklıyor.

Doğum haritası neyi belli eder?

Astrologlar, bir doğum haritasını analiz ederken, kişinin genel doğum haritasının titreşimini nasıl benzersiz bir şekilde somutlaştırdığını anlamak için birçok teknik kullanıyorlar. Bunlardan ilki, haritadaki gezegenlerin konumlarına bakmak. Örneğin, Güneşi Akrep ve Ay'ı Boğa olan biri, Güneşi Akrep ve Ay'ı Kova olan birine göre oldukça farklı davranacaktır. Aynı şey yeni ayda doğan bir Akrep için de geçerli, yani hem Güneşleri hem de Ayları Akrep'te. Haritalarında bu burcun enerjisinin iki katı doz olduğu için, bu kişi Ay'ı başka bir burçta olan birinden daha fazla Akrep hissedecek ve hareket edecektir.

Başka bir teknik ise gezegenler nadiren tek başına durduklarından, herhangi bir doğum haritasında Güneş'in hangi gezegenlerle bağlantılı olduğunu bulmaktır. Birbirleriyle ya çatışırlar ya da uyum sağlarlar ve bu bağlantılar, kişinin Güneş burcuyla olan ilişkisini büyük ölçüde renklendirir. Örneğin, kişinin Güneşi, eylem gezegeni ve eril enerjinin gezegeni Mars'ın hemen yanında konumlanmışsa hayata, Güneşi Mars'ın yanında olmayan birinden daha hırslı bir şekilde yaklaşacaktır.

Astrolojide 10 gezegen ve 12 Zodyak işareti olduğu için enerji kombinasyonları sonsuzdur. Bu yüzden doğum haritanızdan hangi kombinasyonun size ait olduğunu bulmanız gerekir. Doğum haritanızın iç işleyişini bir kez anladığınızda -bilinçli ya da bilinçsiz- kendi kişisel haritanıza olumlu ya da olumsuz yanıtlar verebilirsiniz.

Doğum haritası hesaplama nasıl yapılır?

Doğum haritası, üzerine dağılmış sayı ve sembollerle bir daireye benzeyebilir veya yalnızca liste biçiminde bir rapor olabilir. Güneş burcunuz yıldız burcunuzdur, kişiliğinizin bir taslağı gibidir ve sizi hayatta yönlendirir. İhtiyaçlarınızı, arzularınızı ve temel özelliklerinizi temsil eder.

Ay burcunuz içeride neler olup bittiğini, psikolojik ve içsel duygularınızı, hislerinizi gösterir. Ayrıca ilişkilerdeki ihtiyaçlarınızla ve kendinizi rahatlatma veya koruma şeklinizle de ilişkilidir.

Yükselen burcunuz ise maskeniz gibidir, başkalarının başlangıçta algıladığı ve muhtemelen sizi benzer olarak tanımlayacağı dışsal sizdir. İnsanlar burcunuzu her zaman yanlış tahmin ediyorlarsa, o zaman gerçekten yükselen burcunuza uyum sağlamış olabilirler. Bunlara alıştıktan sonra diğer gezegenlerinizi (Mars, Venüs, Merkür vb.) keşfedebilir ve evleri yorumlamaya başlayabilirsiniz.

Doğum haritası hesaplama için doğum tarihinizi, saatinizi ve konumunuzu bir doğum haritası hesaplayıcısına girmelisiniz. Diyelim ki bunu yaptınız ve bir sonuç aldınız. Bir liste veya birçok farklı sembol ve çizgiden oluşan bir daire göreceksiniz. Birçok astroloji uygulaması ve web sitesi bunları anlamanıza yardımcı olsa da hiçbir şey profesyonel bir astroloğun yapacağı doğum haritası okumasıyla kıyaslanamaz.

Astroloji o kadar karmaşıktır ki, ancak bir astrolog sizin yaşadığınız deneyimi dikkate alabilir ve her doğum haritasında tam olarak neyin özel olduğunu saptayabilir. Astroloji uygulamaları ve web siteleri özel algoritmalara dayandığı için iç görüleri çok geneldir. Bu ücretsiz seçenekler, haritanın her bir bölümü hakkında iyi bir genel bakış sunsa da bir doğum haritasındaki gezegensel bağlantıların daha derinlerine dalamazlar. Bir astrolog doğum haritası okurken aşağıdaki temel unsurlardan bazılarına bakar:

  • Üç büyük burç: Güneş, Ay ve yükselen burçlar.
  • Her gezegen 12 burçtan hangisinde ve 12 evden hangisinde bulunur?
  • Gezegenlerin oluşturduğu desen veya şekiller.
  • Haritanın genel temel (ateş, su, toprak ve hava) bileşimi: Bir denge veya dengesizlik var mı? Eğer varsa, nasıl düzeltilebilir?
  • Grafiğin genel (ana, sabit ve değişken) bileşimi: Bir denge veya dengesizlik var mı? Eğer varsa, nasıl düzeltilebilir?
  • En güçlü ve en zayıf gezegenler hangileri?
  • Hangi gezegenler birbiriyle uyum içinde ve hangileri birbiriyle çatışıyor?

Doğum haritası analizi yaptırırken neler sorulur?

Doğum haritası, kendinizi daha iyi anlamanız ve bu anlamda farkındalık kazanmanız için faydalı olsa da gelecek henüz yaşanmadı; unutmayın. Astroloji, somut falcılık için bir yöntemden çok, bir enerji dilidir. Uygulaması, bazı gezegensel etkilerin sizin üzerinizde sahip olabileceği birçok olası etkiyi bütüncül bir şekilde okurken kullanılır. Kısa vadeli geleceğinizi tahmin etmek, hava tahminine benzer şekilde çalışır; belirli günler ve haftalar, büyük hamleler yapmak ve kendinizi savunmak için harika görünebilir. Dolayısıyla doğum haritası analizi yaptırırken, haritanızı yorumlayan astroloğa güçlü ve zayıf yönlerinizi, hayatınızın kadersel dönüm tarihlerini, gelecekte sizin için işlevsel olabilecek tarihleri sorabilirsiniz. Astroloji tam olarak ne olacağını tahmin edemese de fırsat dönemlerini, büyük duygusal değişiklikleri ve hayatınızın en başarılı ve zor zamanlarını tahmin edebilir.

Doğum haritası bilimsel midir?

Doğum haritası nedir, doğum haritası neden önemli; kapsamlı bir şekilde açıkladık. Konuyla ilgili bir diğer soru da doğum haritasının bilimsel olup olmadığı.

Astroloji, astronomik fenomenlerle insan dünyasındaki olaylar veya kişilik tanımları arasında bir ilişki olduğunu savunan bir dizi inanç sisteminden oluşur. Ancak evreni tarif etmede açıklayıcı bir gücü olmadığından bilim tarafından kabul görmemektedir. Yine de astrolojiyi, kişisel gelişim yolculuğunuzda daha fazla farkındalık kazanmak için bir araç olarak görebilir ve kullanabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Reservation Background